Egy posztot megér még ezen kívül az én kovász-szerelmem, úgyhogy hamarosan erről még hallani fogtok Mivel még csetlő-botló házipékecske vagyok - szép művekkel végeredményként, és a szépségnél jobban csak az ízével tarolok, azonban úgy követem a receptet, mintha az a Szentírás lenne számomra.
Az én kovász-Istenem Szabi, a pék. Sokunknak ő fogta a kezét és vezetett végég lépésről, hogyan is tudjuk a legfinomabb és legtermészetesebb ízeket az asztalunkra varázsolni.
Nekem a gyengém a fahéjas. Nagyjából teljesen tök mindegy mi, csak fahéjas legyen. Kötelezően minőségi fahéjból. Marokkóból hoztam olyan zseniálisat, hogy sírni tudnék tőle.
Korábban mindig élesztős recepttel készítettem a csigát és a tésztákat úgy alapvetően, ezt megtaláljátok a blogon természetesen. A recept még a nagyimtól származik, legalábbis én még az ő ősrégi és több generáción át tesztelt és bevált receptjét használom. Hiba nélkül.
Azonban eljött az idő, hogy kipróbáljak valami újat. És miután elkészült a kovászos csigám, úgy érezem megvan minek fogadok örök hűséget. A családom is örül neki. Amikor először sütöttem belőle, 37 perc telt el az idősík két pontja között: amikor kiszedtem és amíg 5 szem maradt a tepisen. Vajon jól sikerülhetett?
Receptügyileg nem találtam fel a spanyolviaszt, Szabi tökéletesen útbaigazít szóban, videóval és végignavigál a közös kalandunkon.
Néhány aprósággal egészíteném ki, hogy ne legyen sehol se bakiparádé. Ezt vastagon kiemelve találjátok meg.
A receptet itt találjátok, pontosan idézve a Mestert. Ha valaki a facebook csoportjának a tagja, akkor az alábbi bejegyzésen tudja ezt pontosan visszaolvasni:
https://www.facebook.com/szabiapek/posts/529449887957026
A tésztához:
Sőt! A pohárka alját, amibe előre kiméritek a sót nézzétek meg, nem ragadt-e bele a só, mert én már jártam úgy, hogy a fele benne maradt. Kenyérnél ez kellemetlen.)
Jó minőségű lisztet válasszatok, mert különben sokkal macerásabb a folyamat.


A videót feltétlenül nézzétek meg, hiszen az apró trükköket, fogásokat az alapján tudjátok elsajátítani igazán.
https://www.youtube.com/watch?v=rack5Vy2LsM&list=PL2wPbjzCaESoLXQHSYhTni4S4UFFIMdp6
Amire figyeljetek:
Biztosítsatok a tésztának konstans meleg hőmérsékletet. Próbálkoztam a sütővel is, azonban az első tésztám megsült. Volt ám belőle hisztike. Így azóta nem teszem be a sütőbe. Ha tényleg képes a sütőtök 25 fok körüli hőmérsékletre, akkor ok. Ezt egy lézeres hőmérővel tudjátok ellenőrizni.
Ha a tészta nem kel időre, akkor hagyjátok még 15-30 percet. Ne az órához időzítsétek a hajtogatást, hanem a további lépéseket kell a tésztához húzni, mert ő egy kényes asszonyság.
Szabi sokkal kisebb téglalapot formázott, mint én, így én a tésztám vastagságához alakítottam. Legutóbb túl vastagra hagytam, most erre nagyon figyeltem, hogy ne csak tésztából hanem fahéjas cukorból is álljon a remekmű.
Most kétféleképpen is tettem a csigákat, hogy lássam milyen lesz, ha nem szorosan egymás mellé helyezem őket, hanem hagyom őket lélegezni. Ennek a végeredményét itt lájátok. (Szellősebben tettem a csigákat, mint a fenti képen láthatjátok, kb 3-4 centi távolságra egymástól, hadd bontakozzanak ki). Mindenki másképp szereti, énjobban csípem a puha szélű tésztát, így szorosan szoktam őket tenni. Az ízvilágon nem változtat, isteni, puha, szinte szétolvad a számban.
Nekem a formázás abban különbözött, hogy én a klasszik egy-utas csigát csináltam, nem duplán hagytam, ahogy az ő videójában is látszik.