Szeretem a szeretteim meglepni minden finomsággal, így egy legutóbbi összejövetelre a legújabb beteg alkotásom készítettem el. Éreztem, hogy valami újra vágyom, amit még nem csináltam, de mégis. Nagyjából receptet gyúrtam össze. Ugyanis mindegyikben megvoltak már a tökéletes alapok, de csak lépésről lépésre állt a gondolat össze a fejemben. A pasi valamilyen csokisat akart, amit én csakazértsem akartam megcsinálni, mert más elképzelésem volt. Aztán úgy voltam vele, üsse kő, végre mondja, mint szeretne, nemár hogy elszalasszam ezt a lehetőséget. Így erre taáltam ki egy kombót. Én sajttortát szerettem volna. A kettő meg végülis kombinálható. Dee ez így még snassz. Kellene hozzá valami lágy. Édes és krémes, vagy folyós. De nem gyümölcsös. Csak borzalmasan édes. Ok, legyen karamell! Ezt az alkotómunkát szeretem a legjobban, ahogy valami új megszületik a konyhámban.
A gond ott kezdődött, hogy a 26-os tortaformám kiderült, hogy az exemnél maradt. Ellenben a lakópark, ahol élünk, nagyjából olyan, mint a Szomszédok modernebb verziója. Facebook csoportba üzenetet ír, majd kb. 10 perc múlva valaki jelentkezik, hogy gyere, nekem van formám, kölcsön tudom adni. Ezazzz! Kezdődhet a munka.
Hozzávalók
Piskóta
3 tojás
3 ek. liszt
3 ek. cukor
egy fél citrom reszelt héja
Krém
25dkg mascarpone
15dkg porcukor
2 csomag vaníliáscukor
1 citrom leve
2dl habtejszín
1 csomag aldis instant zselatin
Csokimousse:
5dl tejszín
2 púpos tk. zselatin
fél dl hideg víz
4 tojás sárgája
4ek. cukor
20 dkg étcsokoládé
Karamell
20 dkg barnacukor
2 dl habtejszín
3-4ek. víz
1 tk. teavaj
Kezdjük a tésztával. Először is izzítsuk be a sütőt, 180 fokra. Amíg felmelegszik keverjük ki a tésztát az alábbiak szerint. 1 kanál cukrot keverjük ki a 3 tojás sárgájával szép habosra. Ha ezzel megvagyunk, utána 2 kanál cukrot a 3 tojás fehérjével verjük keményre, amihez a cukrot fokozatosan adagoljuk hozzá, ahogy felveszi. Ha ezzel megvagyunk, a fehérjéhez fakanállal, nagy széles mozdulatokkal keverjük a kikevert sárgáját és óvatosan a lisztet is. Közben reszeljük bele a fél citrom héját is az ízhatás miatt. Végezetül a tortaformánkat béleljük ki sütőpapírral. Egy kis csel, amit nemrégiben tanultam. Mivel a tortaformám csatos, az egyenletes tésztához a sütőpapírt tegyük a forma aljára, és utána szorítsuk rá a formát. A feleslegessé vált sütőpapírt vágjuk le. Öntsük bele a tésztát és kb. 10-12 perc alatt süssük aranybarnára. Közben hústűvel ellenőrizzük megsült-e a tészta. Ha nem ragad a tűre, akkor elkészült.
A mascarpone sajtot egy tálba kanalazom, a porcukorral, a vaníliás cukorral, a citrom levével összemixelem. A habtejszínt kemény habbá verem és ehhez apránként adagoljuk hozzá a meglangyosított zselatint. Habtejszínből a zacskós a kedvencem, mert a hulala bármennyire is édes és finom, túl habos krémet eredményez a végén és az a sajttortához nem az igazi. Ha összeforgattuk a mascarponét a kemény habbal, utána öntsük a piskótára és hagyjuk legalább 3-4 órát dermedni.
A süti utolsó előtti lépéseként a csokoládéhabot keverjük ki. Verjünk keményre 4dl tejszínt, majd tegyük hűtőbe. A tojássárgáját a cukorral és a maradék 1 dl tejszínnel elkeverve gőz fölött felforrósítjuk, vigyázva, nehogy rántotta legyen belőle. A gőzről levéve a csokoládédarabokat megolvasztjuk. Hagyjuk kihűlni a keveréket. Ha kihűlt, a felvert tejszínhab egyharmadát keverjük bele a csokoládés masszába, majd óvatosan keverjük hozzá a többi habot is. A zselatint forraljuk fel, hogy felolvadjon, majd egy kevés krémmel összekeverve langyosra hűtjük. Ha ezzel megvagyunk, a csokoládékrémbe keverjük bele. Ha a sajttorta megdermedt, akkor kanalazzuk rá a csokicsodát, vagy:
Az első ötlet az volt, hogy a karamellet köztes rétegként is beleteszem a sütibe, ez így is lett. Ellenben amikor szeletelni kezdtem, a csokimousse szépen elkezdett csúszni és csúszni...így rátok bízom, hogy a tetejére kerül egy vastagabb réteg, vagy a kettő közé is applikáltok egyet. (nem javaslom)
Már a csokis rész előtt elkészítettem a karamellöntetet. Mindig félek, amikor cukrot karamellizálok, mert egy másodperc alatt el lehet égetni és akkor kezdhetjük elölről a műveletet.
Mivel a barnacukor több melaszt tartalmaz, ezért ezt szoktam használni a karamell készítéséhez. A barnacukorra kanalazzunk 2 evőkanálnyi vizet és közepes lángot olvasszuk fel teljesen a cukrot. Néha kavarjunk bele, nehogy leégjen. Ha úgy látjuk szükséges, mehet még hozzá max 2 kanál víz. Forráspont után nagyon figyeljünk, mert itt könnyen „eléghet” a cukor, vegyük takarékra a lángot. Egy nagyon picit pirítsuk csak meg, mielőtt a felforralt tejszínt hozzáöntjük. Folyamatos keverés mellett főzzük néhány percig, adjuk hozzá a vajat is.
Ez ahogy már fentebb említettem, mehet - szigorúan kihűlt állapotban - a két réteg közé, de csak a torta tetejére is. Egy egész éjszakát pihenjen a hűtőben. Ha a piskótát ki akarjuk hagyni, akkor szuflé formákban kis adagokat tudunk rétegezni. Azt azonban ne felejtsük el, hogy ez a finomság kísérteni fog, amíg el nem fogy az egész adag.