Fördős Zé nagyot alkotott, amit a whisky-s BBQ szószt megalkotta. Azóta enélkül nincs steak, ez hótzicher!
Itt találjátok hozzá a linket: http://streetkitchen.hu/2014/07/02/kolaszosz_es_csirkeszarny
Azonban a szakácskönyvében ez a recept picit másképp hangzik és én is módosítottam rajta hangyányit.
Hozzávalók (2fő részére)
4 szelet fehérpecsenye
kb. fél kiló burgonya
tej
teavaj
szerecsendió, só
cheddar sajt
A BBQ szószhoz:
1 kis fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 ek. barnacukor
2 tk. paradicsompüré
1dl ketchup
1/2 dl szójaszósz
2,5dl kóla
1dl kávé
1dl whisky
Kezdjük a krumplival, majdnem ennek kell a leghosszabb idő.Hámozzuk meg, vágjuk vékony karikákra, és tegyük fel főni alaposan megsózott vízben.
A húst alaposan mossuk meg, sózzuk és borsozzuk mindkét oldalát, majd tegyük félre.
A mestermű következik, a BBQ szósz. Bevallom őszintén, ebből mindig van itthon egy jó nagy üveggel. A vöröshagymát kockázzuk apróra és pirítsuk meg alaposan. A fokhagymát zúzzuk hozzá, ennek jóval kevesebb idő kell, vigyázzunk rá, mert ha megégetjük keserű ízt ad a szószunknak. Forgassuk át a hagymát a barnacukron. A barnacukornak magas a melasz tartalma, gyorsabban karamellizálódik, ezért ezt használjuk, ne a kristálycukort. Kanalazzuk hozzá a paradicsompürét és pirítsuk tovább, közben kevergessük, nehogy leégjen. Közepes lángnál ne égessük jobban, Ezután adjuk hozzá a kólát, amivel főzzük tovább kb. 10 percig, alkalmanként keverjünk bele. Utána adjuk hozzá a ketchupot, a szójaszószt, mehet bele a kávé és végül a whisky, de ez már csak a szósz sűrűsödésekor. Addig főzzük, amíg egy szép sűrű szószt nem kapunk. Miután az összes alapanyag belekerült, 2-3as fokozatra visszavettem, mert nagyon rotyogott. Vigyázzatok, nehogy megégessétek magatokat! Ebből olyan 4 decinek megfelelő szósz készül.
Nagy lyukú reszelőn reszeljük le a cheddar sajtot. Ha a krumpli megfőtt, öntsük le róla a vizet, adjunk hozzá 10dkg vajat, egy kevés tejet, majd robotgéppel szép homogén állagúvá dolgozzuk össze. Sózzuk, ha szükséges, szórjunk rá bőven szerecsendiót, még egy kis tejet öntsünk hozzá, hogy istenien krémes legyen. A sajtot pedig akkor adjuk hozzá, amikor már nem forró.
A nagyok azt javasolták, hogy a steaket zsíron süssem, én bizony megfogadtam ezt a tanácsot. Vastagságtól függően legalább 4-5 percig süssük egy-egy oldalát. Mivel ezek igen emberes szeletek voltak 6 percre szükség volt ahhoz, hogy ne maradjon rágós a hús, ám megmaradjon a medium hatás. Csak egyet kérek, ne forgassuk és böködjük sütés közben, mert elfolyik az isteni leve. Ha megsült, néhány percre helyezzük egy deszkára, kifolyik belőle a leve is, illetve a magas hő hatására még egy picit dolgozik tovább.
Ez a triumvirátus roppant ínycsiklandó, az egyik kedvencem talán.