Nahát-nahát, annyi meg annyi ki nem posztolt, ámbár régen lesütött és befényképezett csoda áll mappákba rendezve a blog frissítéséhez. És most a kezembe került egy olyan remek, amit még augusztus 20-án próbáltunk ki: a sparhelten sült lepényt. Hát bevallom őszintén nagyon finom volt, de sparhelt híján a tűzhelyet és a serpenyőt vettük igénybe az otthoni mutatványhoz. Ugyan nem lett annyira füstös ízű, azért szódával elmegy :)
Hozzávalók (mérettől függően 6-8 darab)
Tészta:
50dkg liszt
½ élesztő
2,5dl tej
1dl víz
1 púpos ek.porcukor
1púpos ek. só
olaj
Töltelék:
hagyma, csemege uborka, tejföl, sonka, kukorica, fokhagyma, sajt
A tészta nagyon hasonló a lángoshoz, de annyira talán nem nyúlós. Az élesztőt futtassuk fel langyos tejben egy kevés kristálycukorral, majd a liszttel és vízzel dolgozzuk alaposan össze. Végül adjuk hozzá a sót is. Ha nem érezzük elég sósnak a tésztát, akkor egy csipetnyi tegyünk még hozzá.
Tegyük a tésztát jó meleg helyre, akár be is gyújthatjuk a sütőt, hogy mielőbb megkeljen.
Kb. 30-40 perc kelesztés után kezdjünk hozzá a sütéshez. Közel egyforma gombócokat tépkedjünk a tésztából, majd olajos kézzel nyújtsuk kb. 4-5mm vastagságúra. Én téglalap alakúra szoktam nyújtani, mert úgy könnyebb megtölteni.
A serpenyőbe téve, még kicsit terítsük szét az ujjainkkal a tésztát, hiszen a hő hatására még vastagabb lesz. Az egyik oldalát teljesen süssük meg, a másik oldalát csak félig. A teljesen megsült oldala legyen felül, kenjük meg az egész felületet tejföllel, bár a legjobb ha ebbe egy kevés fokhagymát is zúzunk. Kedvünk szerint ízesíthetjük, nekem a tuti nyerő: csemegeubi, sonka, lilahagyma és sajt. Természetesen minden vékony szeletekre szelve. A tölteléket csak a tészta egyik felére szórjunk, ugyanis hosszában félbe kell hajtani és úgy is sütni egy picit, hogy a sajt is megolvadjon. Töltés után hajtsuk félbe, és nyomjuk össze alaposan. Süssük tovább mindkét oldalát.
Melegen fogyasszuk! Díjnyertes és roppant laktató.