Szerintem ezzel mindenki találkozott már.
Párbeszéd anyukám és köztem:
- Anyuci, hogy készül a sztrapacska?
- A krumplit meghámozod, lereszeled, üss hozzá tojást, majd önts hozzá annyi lisztet, amit felvesz.
- Ok,ok, de mégis mik az arányok. Mennyi krumpli kell hozzá?
- Jaj, édes lányom, ne fárassz már ilyen kérdésekkel. Hát a nagy lábost rakd tele.
- …
Szóval ilyen és ehhez hasonló segítséget szép számmal kaptunk már otthonról. Ettől a falnak tudok menni, és nincs más megoldás, minthogy nekiálljak tesztelgetni az arányokat, hogy pontos feljegyzést készíthessek róla. Itt nem lehet kóstolós adagokat készíteni, mert komoly szabadrablás következik a sztrapacska elkészítése után. A szüleim a juhtúrós verziót szeretik, én a töménytelen mennyiségű sajtosat, tejföllel. De mindenki a saját ízlése szerint állítsa össze. Végül úgy döntöttem, kerül bele sajt és juhtúró is, biztos, ami biztos alapon. El nem lehet rontani. És láss csodát, nem kaptam tőle gyomorrontást :)
Hozzávalók
5 közepes burgonya
2 tojás
só
liszt (diéta esetén Graham)
tejföl
1 ek. olaj
25dkg juhtúró
1pohár tejföl
(reszelt sajt)
zsír vagy teavaj (diéta esetén kókuszzsír)
A krumplit hámozzuk meg és reszeljük le almareszelőn, majd keverjük hozzá a tojást és a sót. Annyi lisztet adjunk a masszához, amennyit felvesz a krumpli, hiszen az vizet ereszt. Kb. 20-35 dkg mennyiségre lesz szükségünk, ami nagyban függ a krumpli és a liszt minőségétől is. Egy kevés olajat is adjunk hozzá. Hogy a reszelt krumpli ne barnuljon meg, tegyünk hozzá néhány kanál tejfölt is. A tészta állagát olyanra alakítsuk, mint a nokedlié.
A krumpli reszelésével egy időben, kezdjük el forralni a vizet, majd ha elkezd forrni, szórjunk bele sót. Ha a víz felforr, nokedliszaggatón szaggassuk ki a tésztát. és főzzük addig, amíg feljön a víz tetejére. Tésztaszedő kanállal merjük ki a megfőtt nokedlit egy külön edénybe, és egy kevés zsírral vagy teavajjal keverjük át.
Kétfelé szedem az elkészítését, hiszen ejtettem szót a juhtúrós és a sajtos verzió elkészítéséről is.
A juhtúrós esetében, a juhtúrót keverjük össze a normál pohár tejföllel, az összes tésztát főzzük ki, majd az edényt helyezzük a vízgőz fölé és a juhtúrós-tejfölös szószt keverjük össze a tésztával.
Ha sajtos sztrapacskát készítünk, akkor a forró tésztára reszeljünk sok-sok trappistát és keverjük össze alaposan. A sajt teljesen megolvad és gusztusosan nyúlni fog. Ezt meg szoktam spékelni még tejföllel is.
Mivel most a kettőt kombináltam, ezért a juhtúrón és a reszelt sajton kívül másra nem is volt szükség, így a tejfölt nyugodtan le is húzhatjuk a listánkról.
Ha 3 tányérral „kellene” enni belőle, sem jelentene terhet.